Blogi

Kun silmissä sumeni ja meinasin pyörtyä joogamatolle

Silmissäni sumeni ja melkein pyörryin joogamatolle. Pyysin asiakkaitani savasanaan ja jalat kohti taivasta... sydän pamppaillen joogamatolla makoillessani mietin, että mitä ihmettä tapahtuu. 😰 

Tästä joogatunnista on kulunut kolmisen vuotta. Tein 20 tuntia ohjauksia viikossa ja päälle yrityksen toimistotyöt, joogaretriitit ja -tapahtumat. Olin ollut jo pitkään TOSI väsynyt, hengästyin herkästi, pää oli aivosumussa, unohtelin asioita ja otin aina tilaisuuden tullen päiväunia. Soitin TK:n ja kerroin epämääräisistä oireistani. "Kirjoitettaan sinulle mielialalääkkeitä, jos olet masentunut", sairaanhoitaja puhelimessa ehdotti. Sanoi, että elämässäni on kaikki hyvin ja pyysin päästä verikokeeseen. Hemoglobiini oli 89 ja ferritiini 4. Anemian syytä alettiin tutkia, helikobakteeri häädettiin ja rautakuuri määrättiin. Lisärautaa syön edelleen. 
Vuosi sitten arvot olivat 118/15 ja tällä viikolla 147/31. Olen kiitollinen, että rautavarastot täyttyvät. Hitaasti, mutta varmasti! 🙏🤩

Yli 10 vuoden kasvisruokavaliota noudattaneena olen jälleen lisänyt lihaa ruokavalioon, terveydellisitä syistä. Terveyden vaaliminen on tullut yhä tärkeämmäksi, kun ikää tulee lisää. Olen tietoisesti vähentänyt töitä ja viikko-ohjauksien määrää. Priorisoinut Yoga Feenixin tapahtumia, tilaustunteja ja joogamatkoja. Ja terveys, se on tärkein! Anemia ja matala ferritiini ovat alidiagnosoituja sairauksia, josta moni nainen kärsii tietämättään. "Olen jo niin vanha ja siksi väsynyt" tai "Kai olen niin laiska ja kunto ei nouse, vaikka kuinka treenaan" on kommentteja, joita aina välillä kuulen. 

Rakkaat naiset! 💖 Pyytäkää päästä verikokeisiin ja tutkimuksiin. Ei ole normi olotila olla jatkuvasti uupunut. Omakohtainen kokemus tämän opetti. Nyt syksyllä on hyvä päivittää tärkeät vitamiinit ja hivenaineet. Kaivaa kirkasvalo lamppu esille sekä lämmintä vaatetta ja villasukkia. Valmiina kohti pimeyttä ja kaamosta.  Terveyttä, voimaa ja energiaa kaikille! 🍁🤩💖
Maanantai, Marraskuu 4, 2019, 08:51

”Olen tarpeeksi hyvä ja voin tehdä asioita joita rakastan. Jokainen päivä, voin elää elämää mitä haluan!” Tämän mantran kirjoitin itselleni vuosi sitten, kun vielä kipuilin yrittäjänä epävarmoissa tunnelmissa. Nouseeko Yoga Feenix siivilleen vai tehdään mahalasku heti yrittäjyyden ensimmäisinä vuosina.

Kirjoitin oman mantrani sydämen muotoiseen, vaaleanpunaiseen pahvilappuun ja kiinnitin sen kylpyhuoneen peilin viereen. Jokainen aamu otin tavakseni sanoa tämä mantra itselleni tsempaten ja motivoiden itseäni. Miksi teen tätä työtä? Miksi koen tärkeäksi tuoda hyvinvointia ihmisten elämään?

Jooga on muutakin kuin asanoita
Moni aloittelija mieltää joogan pelkästään fyysiseksi voimisteluharjoitteluksi, jossa notkea keho taipuu mitä ihmeellisempiin liikkeisiin. Joogassa liikkeitä kutsutaan asanoiksi ja asanatyöskentely on vain yksi osa joogaa. Mielenharjoitukset, läsnäolon kokeminen, rentoutuminen ja hengityksen virtaan keskittyminen ovat osa jokaista joogaharjoitusta. Asanan ja hengityksen yhdistyessä, myös mieli keskittyy ja rauhoittuu.

Me olemme muutakin kuin fyysinen keho ja tarvitsemme elämässä aktiivisen suorittamisen vastakohdaksi myös oman sielun kuuntelua. Hyväksy oma kehosi sellaisena kuin se on, Sinä riität!

Elämä on suorittamista, asioiden tekemistä ja loppuun viemistä. Vauhdin hidastaminen ja hetkeen pysähtyminen voi alussa olla vaikeaa. Ulkopuolisia ärsykkeitä tulvii kaikkialta ja meidän pitäisi olla tavoitettavissa, pitäisi olla sitä ja pitäisi olla tätä. Vai pitäisikö?

Joogamatolla saa vauhdin pysäytettyä ainakin hetkeksi. Omaa aikaa, tilaa ja mahdollisuus kuunnella ja tiedostaa omaa kehoa ja mieltä. Harjoittelussa ei tarvitse verrata omaa tekemistä muihin, vaan lähteä tutkimusmatkalle omaan kehoon ja mieleen. Sinä riität!


Ei viestejä
(*) Vaaditut kentät
"Minun kotini on maailma, kattoni on taivaankansi ja lattiani äitimaa. Et voinutkaan rakentaa muureja ympärilleni. Minun siipeni kantavat, sydämeni laulaa vapauden laulua ja minun täytyy jatkaa matkaa....
Hyväsi rakkaani, hyvästi!"


Tanja -Reissunaisen siivillä